Oliwa z oliwek w czterech smakach


oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, oliwki czarne, oliwki zielone

Oliwa z oliwek jest najczęstszym dodatkiem do dań w krajach południowej europy, Włochy, Grecja, Hiszpania czy Portugalia to kraje w których prawie każde danie zawiera oliwę z oliwek. Włosi polewają nią nawet pizzę co u nas w pizzeriach jest rzadko spotykane, króluje keczup lub sos czosnkowy.

Polecam Państwu przygotowanie oliwy z oliwek w czterech popularnych smakach, polana nią pizza, bagietka czy świeżo upieczony tost nabiera naprawdę innego i bardzo śródziemnomorskiego smaku.

Wspaniały dodatek do sałatek, dań mięsnych czy ryb, a do tego smaczna i zdrowa smakowa oliwa z oliwek.

Najbardziej wartościowa jest oliwa z pierwszego tłoczenia Extra Virgin tłoczona na zimno, nie zaleca się używania tej oliwy do smażenia, ze względu na niestabilność kwasów tłuszczowych najlepiej i najzdrowiej spożywać ją na zimno.

Do smażenia lepiej używać oliwy rafinowanej (oczyszczonej) lub oliwy zwykłej z kolejnych tłoczeń. Oliwa extra virgin jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe które dobroczynnie działają na organizm ludzki. Kwasy tłuszczowe jednonienasycone powodują obniżenie złego cholesterolu LDL, dzięki temu zmniejszamy ryzyko chorób serca i układu krążenia.

Oliwa z oliwek zawiera także duże ilości kwasu oleinowego, kwas ten powoduje spadek zachorowań na astmę i alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa.

Oliwa z oliwek bogata jest w witaminę A która odpowiada za nasz wzrok i ogólny wygląd skór, włosów i paznokci. Witamina E zawarta w oliwie chroni nasze komórki przed utleniaczami, dostarcza wartości odżywczych do naszych komórek, wzmacnia naczynia krwionośne oraz chroni przed rozpadem krwinek czerwonych.

Witamina D która także występuje w oliwie odpowiada za prawidłowy wzrost naszych kości, zwalcza próchnicę gdyż aktywuje białka obronne.

Oliwa zawiera także witaminę K która reguluje wytwarzanie protrombiny, jest to białko które odpowiada za krzepnięcie krwi. Witamina K zapewnia odpowiednią krzepliwość krwi, zmniejsza nadmierne krwawienia miesiączkowe, hamuje rozwój raka piersi, jajnika, okrężnicy, pęcherzyka żółciowego, wątroby oraz nerek. Oliwa z oliwek ma zbawienny wpływ na osoby palące papierosy, wypicie niewielkiej dawki oliwy lub płukanie oliwą jamy ustnej powoduje oczyszczenie z zalegających złogów nikotynowych. Oliwa z oliwek stosowana jest także w kosmetyce, zawarta w niej witamina E która jest antyutleniaczem odmładza i spowalnia starzenie skóry. Oliwa z oliwek jest idealna od najmłodszych lat aż do późnej starości, wygładza zmarszczki, odświeża, natłuszcza, działa kojąco na skórę codziennie narażoną na działania niekorzystnych czynników atmosferycznych i stresu. Oliwa z oliwek ma wszechstronne zastosowanie od kuchni przez medycynę a skończywszy na kosmetyce, należy jednak pamiętać aby nie przesadzać z oliwą gdyż 100ml to ponad 800 kcal.

Przygotowanie smakowej oliwy z oliwek


pojemniczki na oliwę z oliwek, bazylia suszona, bazylia świeża, oregano suszone, czosnek, peperonczino suszone, czuszka suszona, papryczka chilii

Aby przygotować oliwę z oliwek w czterech smakach będziemy potrzebowali specjalnych pojemniczków w których nie tylko będzie się ładnie prezentowała, ale także będzie łatwa w użyciu.

Każdy pojemniczek ma 250 mililitrów więc będziemy potrzebowali litr oliwy z oliwek extra virgin (z pierwszego tłoczenia), lepiej kupić więcej.

Potrzebujemy także jedną paczkę oregano 10g., paczkę bazylii 10g., gałązkę bazylii świeżej czosnek oraz peperonczino suszone, bardzo ostra papryczka chili.

Każde zioło wsypujemy do osobnego pojemniczka, oregano suszone, bazylię suszoną i świeżą bazylię razem, czosnek obieramy lekko nacinamy, papryczkę wrzucamy i rozgniatamy część już w pojemniczku końcem drewnianej łyżki.

oliwa z oliwek z bazylią, oliwa z oliwek z papryczką chilli, oliwa z oliwek z czosnkiem, oliwa z oliwek z oregano



Wszystko zalewamy oliwą z oliwek extra virgin zatykamy koreczkami i odstawiamy przynajmniej na tydzień, po tygodniu jest już gotowa do użycia.

Najlepiej trzymać oliwę z oliwek w zacienionym miejscu, niebawem na stronie zaprezentuję zastosowanie smakowej oliwy z oliwek.

świeży rozmaryn, doniczka, szuszony rozmaryn, oliwa z oliwe o smaku rozmarynu, rozmaryn w oliwie z oliwek Zamiast oliwy z bazylią proponuję przygotowanie oliwy z rozmarynem. Potrzebny będzie 15 gram (opakowanie) suszonego rozmarynu, oraz jedna dwie gałązki świeżego rozmarynu.

Świeży rozmaryn płuczemy, następnie podsuszamy przez dwa trzy dni na słońcu aby zapobiec powstawaniu pleśni. Lekko podsuszony rozmaryn będzie dodatkowo pełnił funkcję sitka które powstrzyma drobny suszony rozmaryn przed wydostawaniem się podczas polewania.

Suszony rozmaryn przesypujemy do szklanej buteleczki, w szyjkę wkładamy lekko podsuszone gałązki a wszystko zalewamy oliwą z oliwek extra virgin.

Po tygodniu oliwa powinna nabrać intensywnego smaku i zapachu rozmarynu, świetnie pasuje do marynowania mięsa, szczególnie wołowego czy jako dodatek do ryby lub ziemniaków.





Niepołomice 2011, Piotr Eliasz
Polityka Prywatności